Güneşin yavaş yavaş yüzünü gösterdiği bu günlerde, ziyaretçilerimizin bize sıkça yönelttiği sorulardan biri de “Polarize cam mı daha iyi? Yoksa ultra viyole cam mı?” oluyor.  Güneş gözlüğü kullanıcılarını bilinçlendirmek için faydalı bir yazı. Polarize gözlükler hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Okumanızı mutlaka öneririz.

Polarize filtre nedir?
Fotoğrafçıların çekim esnasında oluşan yansımaları engellemek için kullandıkları bir çeşit filtredir. 1940’lı yıllardan beri güneş gözlüğü sektöründe de kullanılmaktadır. Güneş gözlüklerinde polarize filtrenin tek bir amacı vardır. O da yerden ya da yere paralel yüzeylerden gelen yansımaları engellemek, azaltmaktır.

Eğer polarize bir güneş gözlüğü almak istiyorsanız online satış mağazamız olan goozluk.com’da polarize filtreli güneş gözlüklerini inceleyebilirsiniz.

Polarize cam mı daha iyidir? Yoksa ultra viyole cam mı?
Her güneş gözlüğünde UV filtre vardır ve olmalıdır. Polarize filtre ise bir seçimdir. Güneş gözlüğünün polarize olmaması gözü bozmaz, göz sağlığına zararlı değildir. Ancak UV koruma olmaması gözü kör edebilir, kalıcı zararlar bırakabilir.

Polarize cam nasıl anlaşılır?
Polarize camı anlamanın en kolay yolu, cep telefonunuzun ekranı açıkken güneş gözlüğünüzü yatay konumdan dikey konuma getirin, ekranı kararıyor ya da renk değiştiriyorsa camlarında polarize filtre var demektir. Bu işlemi yansıması olan bir yüzeyde de yapabilirsiniz.

Polarize camla normal cam arasındaki görüş farkı nedir?
Soldaki yansımalı görüntü normal camın, sağdaki yansımasız görüntü ise polarize filtreli camın görüntüsüdür.

Polarize güneş gözlükleri kimlere önerilir?
Yansımanın kişiyi rahatsız ettiği herkes polarize güneş gözlükleri kullanarak konforlu bir görüş sağlayabilir. Balıkçılar, su sporlarıyla uğraşanlar, araç kullananlar, sürücüler, kayakçılar, golfçüler, bisikletçiler, ışığa çok duyarlı kişiler, 60 yaş sonrası katarakt ameliyatı olanlara önerilir.

Polarize cam renkleri nelerdir?
Genellikle füme yeşili, kahverengi, füme renklerde üretilir. %60-%70 koyuluk oranında olur. Teknik olarak üretimi pahalı olduğundan degrade (koyudan açığa giden renkte) polarize cam pek fazla üretilmez. Renk seçeneği kısıtlı olduğundan koyu renk camlar kadınlar tarafından çok tercih edilmez. Bu yüzden polarize gözlükler genelde erkekler tarafından tercih edilir.

Polarize camın avantajları nelerdir?
-Yansımaları giderdiğinden su yüzeyi gibi durağan olmayan yüzeylerde görüşü keskinleştirir. Kaliteli bir görüş sağlar.

-Işığa karşı hassas gözlere en iyi çözümdür. Yansımaları azaltarak göze giren ışık miktarını da azaltır. Seçilebilirliği artırır.
-Yansımaları engellemesi sürüş sırasında önümüze çıkacak tehlikeleri ciddi oranda azaltmaktadır.

Polarize camın dezavantajları nelerdir?
Polarize camın bilinen en büyük dezavantajları;
-LCD/LED ekranlar üzerinde ters polarizasyona girerek belli derecelerde ekranları koyu göstermesidir. Cep telefonu ekranları, araç içi lcd ekranlar, tv’ler başımızı ufak oynatmalarda bile karardığından rahatsızlık verebilir.
-Koyu renkte üretildiklerinden gün batımında ve gün doğumunda kullanmak uykumuzu getirebilir. Araç kullanıcılarının sıkça şikayet ettiği bir durumdur.
-Yansımaların olmadığı görüntü beynimiz tarafından yapay olarak algılanabilir, baş ağrısı yapabilir.
-Polarize filtre şeffaf yüzeylerdeki gerilmeleri gösterir. Plastik yüzeylerde ve araç camlarında oluşan gerilmeler bazen rengarenk, bazen benek benek oluşabilir. Bu özellik araç kullanırken bir öndeki arabanın camından ötesini görmemize engel olabilir.

Polarize güneş gözlüğümle 3D televizyonumu izleyebilir miyim?
Hayır. Güneş gözlüklerinde çizgisel polarizasyon, 3D televizyonlarda dairesel polarizasyon kullanılır.  2 kavram birbirinden tamamen farklıdır.

Özetleyecek olursak, Polarize filtre bir güneş gözlüğünde olmazsa olmaz bir özellik değildir. Bir güneş gözlüğünde olmazsa olmaz en önemli özellik Ultra viyole (UV filtre) koruma özelliğidir.

Yani cam rengi ve koyuluğu ne olursa olsun, güneş gözlüğünüzün güneşin zararlı ışınları olan mor ötesi ışınları engellemesi gereklidir.

Optik mağazalarından satın alacağınız her güneş gözlüğünde UV filtre vardır. Ancak tezgahlarda satılan güneş gözlükleri Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmediklerinden göz sağlığınız için güvenilir değiller. Bu yüzden güneş gözlüğünü güven duyduğunuz optik mağazasından satın alınız.

Eğer polarize bir güneş gözlüğü almak istiyorsanız online satış mağazamız olan goozluk.com’da polarize filtreli güneş gözlüklerini inceleyebilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa uzman ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyar.

97 thoughts on “Polarize cam nedir? Polarize gözlükler hakkında herşey

 1. Musa says:

  iyi günler aston martin gözlükleri genel olarak nasıldır koyu cam mı yoksa dışardan bakıldığında gözümüz görünürmü?cam özellikleri ray-ban ve o kalitedeki camlara göre nasıldır?teşekkürler..

  • admin says:

   Aston Martin gözlüklerin camı genellikle K4 yani %80 koyuluktaki camlardan üretilmektedir. Dışarıdan gözleriniz görünmez. Cam kalitesi oldukça yüksektir.

 2. nursen says:

  10 yaşındaki kızımın gözünde allerjik reaksiyon var. Doktoru koyu olmayan, açık renk camları olan gri mavi tonlarında güneş gözlüğü tavsiye etti. Bu durumda polarize cam tercih edilmememli mi? Teşekkürler.

  • admin says:

   Polarize camların güneşin etkilerini azaltması söz konusu değildir. Polarize camlar yalnızca güneş yansımalarını engeller. Kızınıza gerekli olan orta koyulukta (K3) UV koruması olan bir güneş gözlüğüdür. Bu camlar aynı zamanda polarize de olabilir.

 3. selçuk says:

  bilgilendirdiğiniz için tşk ederiz.size bir sorum olacak bi kaç yerde karşıma çıkan greyder marka gözlükler var ama internette pek bulamadım fiyatlarıda hiç ucuz sayılmaz kalitesi nasıldır sizce alınabilecek bir markamı şimdiden tşklerr

  • admin says:

   Merhaba,

   Maalesef tedarik ağımız arasında Greyder markası bulunmamaktadır. Bu yüzden konu hakkında bilgi veremeyeceğiz.

 4. ÖMER says:

  iyi günler migren rahatsızlığımdan dolayı fazla ışık rahatsız ediyor ve baş ağrısı yapıyor migreni tetikliyor nasıl bir cam tavsiye edersiniz

  • admin says:

   Merhaba,
   Migreni tetikleyen en önemli etken astigmattır. Bu yüzden önce iyi bir muayene olup, ardından anti-refle kaplamalı bir cam kullanmanızı tavsiye ederiz. Cam olarak Shamir Rimless çok iyi bir tercih olacaktır.

 5. yunus says:

  Merhaba,

  ilk defa güneş gözlüğü aldım. Gözlükçü ısrarla mineral cam önerdi. çok daha sağlıklıymış. Sağlık açısından polarize camdan iyidir dedi. ne önerirsiniz polarize ile değiştirmeli miyim?

  şimdiden Tşk.

  • admin says:

   Merhaba,
   Mineral camlarda en büyük handikaplardan biri ağır olması, diğeri de darbe geldiği zaman kırılıp göze zarar verme ihtimali olmasıdır. Ancak elde edeceğiniz görüş piyasadaki ucuz camlara göre daha doğal olabilir. Sağlık açısından sizi ilgilendiren tek bir ölçü var o da satın aldığınız gözlüğün camlarında %100 UV koruması olmasıdır. Zaten gözlükçüden alıyorsanız TSE belgelidir ve tümünde UV koruma mevcuttur.

   Kavramları karıştırmamak gerekir. Polarize kavramı yalnızca bir filtredir ki bu fotoğrafçılıkta da kullanılır, yerden belli bir açının altından gelen yansımaları engeller. Bunun göz sağlığıyla bir ilgisi yoktur. Mineral bir cam aynı zamanda polarize filtreli de olabilir.

   Güneş gözlüğü seçerken yüzünüzde az hissedilen, görüş kalitesinden memnun kalacağınız ürünü satın almaya dikkat edin.

   Sağlıkla kalın.

 6. burcu says:

  Merhaba optikciden bugun Q.marines marka etiket fiyati 324tl olan bir gozlugu 149tlye aldim, bu marka gozluklerin cam kaliteleri ve uv korumasi nasildir? Simdiden tesekkurler

 7. Şamil says:

  wayfarer rayban çakma bir güneş gözlüğü satın aldım. çakma diyorum çünkü çok ucuz fiyatta ve çakma olduğu yandaki nokta gibi şeyinin olmamasından anlaşılıyor. ama bu gözlük bana çok yakışıyor, gerçeğini alacak bütcem yok. Çakma gözlükler zararlı diyorlar. doğrudur, ama bunu illaki kullanmak istiyorum. sizden istediğim bunu ne süre kullanmalıyım? hergün 30 dakikayı geçmemek şartıyla kullanmam zararlı olurmu ?

  • admin says:

   Sahte güneş gözlüğü camları gözlerinizde kalıcı hasar bırakabilir. Göz sağlığınız için kullanmamanızı öneririz.

 8. ALİCAN DEMİRBAŞ says:

  merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler,
  ben güneşli havada gözlerimi açamıyorum sürekli kısık gözle geziyorum ve akşamları da başım ağrıyor güneşten olduğunu düşünüyorum(doktora gittim migren ya da sinüzit yok dendi) optelli marka polarize bir gözlük aldım yansımalar çok rahatsız ediyordu bu açıdan çok iyi ama uv koruması % kaçtır acaba yani sağlık açısından soruyorum (op2021) . Gözlerimden rahatsızım zaten bir de ilerde ciddi bir sorun yaşamak istemiyorum. şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  • admin says:

   Optelli markası uygun fiyatlı güneş gözlüğü grubuna girmektedir. Ancak uygun fiyatına rağmen UV koruması %100’dür. Gözlerinize zarar vermez, ancak daha konforlu görüş sağlayabileceğiniz daha iyi gözlükler mevcut.

 9. YILMAZ BARIS says:

  Gece gozume vuran ısıklar asırı derecede gozlerımı alıyor ve ısıgın kaynagına ,geldıgı yone bakamıyorum. Baktıgımda ısıgı net olarak degıl; bır alev kumesı gıbı goruyorum. Doktor goz bebeklerımın cok hassas oldugunu soyledı. Arac kullanırken de aynı rahatsızlıgı yasıyorum.Kullandıgımız sıyah gunes gozluklerını gece arac kullanırken kullanmamızın bır faydası olur mu.Surus esnasında tehlıke olusturur mu? Saygılar…

  • admin says:

   Bunu yapmanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Potansiyel kaza ihtimalini artırırsınız. Göz muayenesi sonunda göz bozukluğu varsa gözlük kullanmanız bu sorunu büyük ölçüde azaltacaktır. Dilerseniz numaralı antifar cam da kullanabilirsiniz.

 10. Tayyar says:

  Merhaba.
  Rayban 3460 değiştirilebilir camlı gözlük hediye aldım, bu gözlüğün kullanışlı olup olmadığını yada bu camları hangi şartlara göre değiştireceğim konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Camlarınızın ortak özelliği olan uv filtre tamamında mevcut. Dolayısıyla istediğiniz zaman istediğiniz cami tadabilirsiniz. Ancak uygun olan güneşli havalarda köyü camları tercih etmektir. Elbette bu bir kural değil.

 11. süleyman says:

  Merhaba;

  Birkaç sene önce rb3183 polarized 004/9a gözlük almıştım fakat camın üzerindeki ince jeletinli tabaka kavlamaya başladı bu durumda ne yapabilirim.

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Camlarınızın çiziğe karşı olan kaplaması sıcaklıkla, ter ya da tere bağlı asit temasında çıkabilir. Bu durumda camları orjinal yedek parçasıyla yenilemek tek çözümdür. gozlukyedekparca.com sitesinden talepte bulunarak fiyatını öğrenebilirsiniz.

 12. erman says:

  polarize bir police gözlük beğendim fakat 450 tl fiyati var ama aynı gözlüğün polarize olmayanı 300 tl şunu merak ediyorum polarize olmayan bir gözlüğe neden 300 tl vereyim yani polarize değilse sadece markaya mı para veriyorum sizce mantıklı mı 300 tl verilir mi cevap yazarsanız sevinirim . Teşekkürler

 13. Gökçe says:

  Merhabalar, bugün Esprit marka gözlük aldım,tanınmış bir optikten. Üzerinde uv-protection yazıyordu ama sizce bu markanın koruması ne derece iyidir? Cam rengi mor ile lacivert arası

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   UV koruma cam rengi ve koyuluğu ile değil, malzemenin özelliği ile ilgilidir. Şeffaf optik gözlük camlarında da UV filtre bulunabiliyor. Bunu ancak TSE garanti belgesinden öğrenebilirsiniz. TSE onaylıysa aynı zamanda UV filtresi de var demektir.

 14. sinan sipahi says:

  bir guneş gozluğu aldım polorize fakat bana doktor uv filitre olmalı mutlaka dedi aldıgım gozluğun uv olduğunu nasıl test ederim ?
  saygılarımla
  sinan sipahi

 15. bürhan kozlu says:

  merhaba , osse ve aston martin marka gözlüklerde kararsız kaldım birisinde cam malzemesi mineral fakat filtresi polarize değil diğerinde de tam tersi cam malzemesi mineral değil filtresi polarize ,hangi gözlüğü tercih etmeliyim ve bu iki marka arasında hangisi daha kalitelidir yardımcı olursanız sevinirim ..teşekkürler şimdiden

 16. Ahmet akyüz says:

  Essilor marka numaralı Güneş gözlüğü camında hem polarize hem uv filtresi bir arada olabiLir mi yoksa polarize cam sahibi olmak için mutllaka uv ile arasında tercih mi yapmak gereklidir bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler.

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Merhaba,
   Polarize filtre, UV filtre ile aynı değildir. Bugün optik mağazalarından alacağınız tüm güneş gözlükleri UV korumalıdır. Bu durum Essilor marka gözlükler için de geçerlidir.

 17. selin says:

  Merhaba benin rayban aynali damla modelli sari bir gozlugumum var ama ben ne zaman gunesli havada o gozlu taksam basimda inanilmaz bir agri yapiyor damarlarim kasiliyor boynum uyusmaya basliyor doktora sordum sikiyodur o yuzdendir dedi ama gozluk sikmiyor aksine okdr bollasti bazen dusucek gibi oluyor gozlerim 1.50 1.25 miyop astigmatim yok gunes gozlugunu taktigim zaman lens takiyorm basima agri yapma ne dedi ne olabilir camlarin acik tonlarda olmasindan kaynakli olabilirmi yoksa polarize camli gozluk mu almam lazim gunes alerjim var gunese bakamiyorm polarize almasam koyu camli ulviyola cam gozluk alsam sorunum cozulurmu

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Kesin olmamakla birlikte yapabileceğimiz ilk yorum camların ağırlığından dolayı burnunuza baskı yapıyor olabilir. Damla modeli gözlüklerin camları mineraldir ve burna ağırlık yapmaktadır.
   Bir diğer düşüncemiz de cam renginin açık olması olabilir. Polarize filtreli bir ürün tavsiye etmiyoruz, bazen polarize filtreli gözlükler de baş ağrısı yapabilmektedir.
   Mümkün olduğunca hafif, koyu cam rengine sahip, polarize filtresi olmayan bir ürün düşünebilirsiniz.

 18. kenan says:

  selamlar
  kaliteli bir güneş gözlüğü almak istiyorum ama raybana o kadar para vermek istemiyorum
  hangi markaları tavsiye edersiniz internette 40-50- liraya satılan gözlükler ne kadar korumalıdır

 19. demir bilen says:

  selam, bana astigmat teşhisi kondu çok fazla diilmiş ama gözlük kullanmam gerektiğini söyledi doktor.
  güneş gözlük camını numaralı yapmam mümkünmü yani gözlük numarası gibi 0,75 0,50 gibi

 20. Ömer says:

  UV korumalı ve polarize diye özellikleri belirtilen her gözlük markası alınabilir mi?Bulunduğum şehirde pek fazla gözlük seçeneği yok internetten alacağım bu yüzden.Uygun fiyatlara optikçilerde satılmayan polarize gözlükler var marka olarak.Bunlar tercih edilmeli mi? Yoksa optikçilerde satılan markalar mı internetten alınmalı?

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Keratokonus ile polarize filtrenin yakından uzaktan hiç bir ilgisi yoktur. Dolayısıyla bir fayda ya da zarar sağlamaz, sadece UV filtreli bir güneş gözlüğü takmanız yeterlidir. Optik mağazalarından alacağınız güneş gözlükleri UV filtreye sahiptir.

 21. Naci says:

  Merhaba , Ben günes gozlugu almayi dusunuyorum ve 2 gozluk arasında kararsiz kaldim
  1. Mustang “mineral” cam polarize G.Gözlügü
  2. Greyder “organik” cam polarize G. Gözlügü
  Internette cogu sitede mineralve organik cam farkını okudum(agırlık farkı, dayanıklılık, görüs netligi vs) ikisininde artilari eksileri var karar veremedim yardimci olursaniz sevinirim.

 22. Cihat says:

  Fiyat performans oranına göre tavsiye edebileceginiz uzun ömürlü kullanabileceğim gözlük arıyorum tavsiye edebileceginiz bi ürün mevcutmudur ?

 23. banu says:

  kolay gelsin..
  osse marka gözlük düşünüyorum,, kodu:I88Col02 sizdede mevcut olabilir.
  gözluk hakkında cok kararsızım yardımcı olursanız sevinirim..
  ayrıca nette %100 orijinal yazan ve özelliği belirtilen ürünler yazılan gibi gerçekmidir

 24. sude dinç says:

  mrb benim her iki gözümdede katarak var sağ gözüm ameliyatlı güneş ışığı ve parlak ışıklardan çok rahatsız oluyorum koyu renkli polerize ve anti refle gözlük kullanmam doğrumu siz ne tavsiye edersiniz.hangi marka güneş gözlüğü kullanmalıyım teşekkürler

 25. banu says:

  kolay gelsin..
  osse marka gözlük düşünüyorum,, kodu:I88Col02 sizdede mevcut olabilir.
  gözluk hakkında cok kararsızım yardımcı olursanız sevinirim..
  ayrıca nette %100 orijinal yazan ve özelliği belirtilen ürünler yazılan gibi gerçekmidir

  bana ürün hakkında bilgi verirmisiz rica etsem

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Cam rengi %60 yani K3 koyuluğunda bir cam almanız yeterlidir. Optik mağazasından almanızda fayda var, dışarıda satılan gözlükler denetlenmediği için UV koruması hakkında şüphe duyabilirsiniz.

 26. Şeyma says:

  Merhaba, Rayban’ın RB3016 – 1126/85 gözlüğünü aldım.Ancak camın rengi kahveden kreme doğru geçen bir renk olduğu için camın krem rengi olan kısımlarında parlamalar oluyordu.Ve sürekli camın önünde bir parlama görüyordum.Bu da beni rahatsız ediyordu.Aldığım yere götürdüm camın rengi çok açık senin gözlerin ışığa duyarlı bu yüzden koyu renk cam takalım dedi satıcı bey ve bu yeşil camı taktı sanırım RB3016 – W0366.Bir de ilk gözlüğüm diyebilirim.Alışkın olmamaktan da kaynaklı olabilir mi?Polarize cam hakkında yazdıklarınızı da okudum.Avantajlarının yanında dezavantajları da fazla.Bu yansımaların gözüme bir zararı olur mu?Yani sürekli parlamalar görmemin?Yoksa geçici bir durum mudur?Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler:)

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Şeyma hanım merhaba, yazımızda da belirttiğimiz gibi polarize filtreli camların göze bir zararı ya da faydası yoktur. Bu yüzden parlamaları görmeniz sadece görüşünüzü etkiler. Göze bir etkisi yoktur.

 27. gelincik says:

  ben yeni karen walker bir gözlük aldım kahverengi tercih ettim ama sağ cam diğerine göre koyu gösteriyo bu beni rahatsız etti.polarize ama taktıgımda baş ağrısı yaptı .170 lira fıyatında bir gözlük iyi olup olmadığı konusunda tereddütlerim var bilgi verirmisiniz sizce kahve mi tercih edilmeli siyah cam mı tercih edilmeli koyu olması mı iyi yoksa açık renk olmasımı iyi teşekkür ederim

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Mağazamızda Karen Walker satmıyoruz. Ancak marka olarak bizim de bildiğimiz iyi bir markadır. Yaşadığınız sorunu satın aldığınız optik mağazasına bildirmenizde fayda var. Belki camlarında bir sıkıntı vardır. Eğer sorun varsa zaten garanti işlemine tabi tutularak değişim yaparlar.

   Cam rengi seçimi tamamen kullanıcıya kalmıştır. Kimisi açık renk camlarla memnun olurken kimisi de oldukça koyu camları tercih eder. Eğer ışıktan çok rahatsız oluyorsanız koyu camları tercih edebilirsiniz.

 28. hatice says:

  mrb ben bugun ellesse marka bır gunes gozlugu aldım normal fıyatı 230 tl imiş fakat ben 70tlye aldım nedenı ıse gecen yılın urunu oldugunu soyledıler pekı bu gozlukte UV mevcutmudur polorıze oldugunu soyledıler ben UV koruması olup olmadıgını merak edıyorum cevaplarsaız sevınrım saolun şimdiden…

 29. Eylül says:

  Ferrucci, Oxxis ve Di Caprio gözlük markaları nasıl ? İnternette güvenilir bir sitede 30 liraya gördüm almak istiyorum ama daha önce hiç güneş gözlüğü kullanmadım ve kötü çıkmasından korkuyorum yardımcı olur musunuz ? % 100 UV korumalı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca 2 yıl garantiliymiş. Oxxis markasının gözlükleri polarizeymiş.

 30. Yasemin says:

  Merhaba
  Almış olduğum rayban clubmaster aynalı gözlüğümün camının birinde iç içe geçmiş iki tane hale gözüküyor. Bu haleler çoğunlukla Güneş’e baktıktan sonra oluşup ışık yok olduğunda kayboluyor. Bu normal bir durum mu bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Mustafa ORTABAŞ says:

   Eğer yanlış anlamadıysak gözlüğü taktığınızda renklerde ayrışma ve ışık geldiğinde hareler gördüğünüzü söylemişsiniz. Aynalı camlarda bu tür hayalet görüntü sorunu yaşanabiliyor. Ancak bunun bir zararı yoktur.

 31. kemal says:

  merhaba, benim gözlerim az görüyor %5-10 kadar güneşte ciddi anlamda görüşüm olumsuz yönde etkileniyor dahada görüşüm minimuma düşüyor.
  polerize camlar az görenler için uygunmudur, güneş yansımasını azaltıp aynı zamanda görmemi koruyabilirmi yoksa görmemde dahada azaltma sözkonusu olabilirmi?

 32. Zehra says:

  Merhabalar , ben miyoptan dolayı gözümü çizdirdim ve ışığa hassasiyet dahada arttı sanırım hangi göZlük camını önerirsiniz hatta markada belirtebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>