İletişim: 0232 343-7979

Blog

Yazılarımız

Polarize cam nedir? Polarize gözlükler hakkında herşey

Güneşin yavaş yavaş yüzünü gösterdiği bu günlerde, ziyaretçilerimizin bize sıkça yönelttiği sorulardan biri de “Polarize cam mı daha iyi? Yoksa ultra viyole cam mı?” oluyor.  Güneş gözlüğü kullanıcılarını bilinçlendirmek için faydalı bir yazı. Polarize gözlükler hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Okumanızı mutlaka öneririz.

Polarize filtre nedir?
Fotoğrafçıların çekim esnasında oluşan yansımaları engellemek için kullandıkları bir çeşit filtredir. 1940′lı yıllardan beri güneş gözlüğü sektöründe de kullanılmaktadır. Güneş gözlüklerinde polarize filtrenin tek bir amacı vardır. O da yerden ya da yere paralel yüzeylerden gelen yansımaları engellemek, azaltmaktır.

Polarize cam mı daha iyidir? Yoksa ultra viyole cam mı?
Her güneş gözlüğünde UV filtre vardır ve olmalıdır. Polarize filtre ise bir seçimdir. Güneş gözlüğünün polarize olmaması gözü bozmaz, göz sağlığına zararlı değildir. Ancak UV koruma olmaması gözü kör edebilir, kalıcı zararlar bırakabilir.

Polarize cam nasıl anlaşılır?
Polarize camı anlamanın en kolay yolu, cep telefonunuzun ekranı açıkken güneş gözlüğünüzü yatay konumdan dikey konuma getirin, ekranı kararıyor ya da renk değiştiriyorsa camlarında polarize filtre var demektir. Bu işlemi yansıması olan bir yüzeyde de yapabilirsiniz.

Polarize camla normal cam arasındaki görüş farkı nedir?
Soldaki yansımalı görüntü normal camın, sağdaki yansımasız görüntü ise polarize filtreli camın görüntüsüdür.

Polarize güneş gözlükleri kimlere önerilir?
Yansımanın kişiyi rahatsız ettiği herkes polarize güneş gözlükleri kullanarak konforlu bir görüş sağlayabilir. Balıkçılar, su sporlarıyla uğraşanlar, araç kullananlar, sürücüler, kayakçılar, golfçüler, bisikletçiler, ışığa çok duyarlı kişiler, 60 yaş sonrası katarakt ameliyatı olanlara önerilir.

Polarize cam renkleri nelerdir?
Genellikle füme yeşili, kahverengi, füme renklerde üretilir. %60-%70 koyuluk oranında olur. Teknik olarak üretimi pahalı olduğundan degrade (koyudan açığa giden renkte) polarize cam pek fazla üretilmez. Renk seçeneği kısıtlı olduğundan koyu renk camlar kadınlar tarafından çok tercih edilmez. Bu yüzden polarize gözlükler genelde erkekler tarafından tercih edilir.

Polarize camın avantajları nelerdir?
-Yansımaları giderdiğinden su yüzeyi gibi durağan olmayan yüzeylerde görüşü keskinleştirir. Kaliteli bir görüş sağlar.

-Işığa karşı hassas gözlere en iyi çözümdür. Yansımaları azaltarak göze giren ışık miktarını da azaltır. Seçilebilirliği artırır.
-Yansımaları engellemesi sürüş sırasında önümüze çıkacak tehlikeleri ciddi oranda azaltmaktadır.

Polarize camın dezavantajları nelerdir?
Polarize camın bilinen en büyük dezavantajları;
-LCD/LED ekranlar üzerinde ters polarizasyona girerek belli derecelerde ekranları koyu göstermesidir. Cep telefonu ekranları, araç içi lcd ekranlar, tv’ler başımızı ufak oynatmalarda bile karardığından rahatsızlık verebilir.
-Koyu renkte üretildiklerinden gün batımında ve gün doğumunda kullanmak uykumuzu getirebilir. Araç kullanıcılarının sıkça şikayet ettiği bir durumdur.
-Yansımaların olmadığı görüntü beynimiz tarafından yapay olarak algılanabilir, baş ağrısı yapabilir.
-Polarize filtre şeffaf yüzeylerdeki gerilmeleri gösterir. Plastik yüzeylerde ve araç camlarında oluşan gerilmeler bazen rengarenk, bazen benek benek oluşabilir. Bu özellik araç kullanırken bir öndeki arabanın camından ötesini görmemize engel olabilir.

Polarize güneş gözlüğümle 3D televizyonumu izleyebilir miyim?
Hayır. Güneş gözlüklerinde çizgisel polarizasyon, 3D televizyonlarda dairesel polarizasyon kullanılır.  2 kavram birbirinden tamamen farklıdır.

Özetleyecek olursak, Polarize filtre bir güneş gözlüğünde olmazsa olmaz bir özellik değildir. Bir güneş gözlüğünde olmazsa olmaz en önemli özellik Ultra viyole (UV filtre) koruma özelliğidir.

Yani cam rengi ve koyuluğu ne olursa olsun, güneş gözlüğünüzün güneşin zararlı ışınları olan mor ötesi ışınları engellemesi gereklidir.

Optik mağazalarından satın alacağınız her güneş gözlüğünde UV filtre vardır. Ancak tezgahlarda satılan güneş gözlükleri Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmediklerinden göz sağlığınız için güvenilir değiller. Bu yüzden güneş gözlüğünü güven duyduğunuz optik mağazasından satın alınız.

Eğer polarize bir güneş gözlüğü almak istiyorsanız online satış mağazamız olan goozluk.com’da polarize filtreli güneş gözlüklerini inceleyebilirsiniz.
http://www.goozluk.com/gunes-gozlugu/where/gunes-polarize/var.html

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa uzman ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyar.

Yorum

 1. iyi günler aston martin gözlükleri genel olarak nasıldır koyu cam mı yoksa dışardan bakıldığında gözümüz görünürmü?cam özellikleri ray-ban ve o kalitedeki camlara göre nasıldır?teşekkürler..

  • Aston Martin gözlüklerin camı genellikle K4 yani %80 koyuluktaki camlardan üretilmektedir. Dışarıdan gözleriniz görünmez. Cam kalitesi oldukça yüksektir.

 2. 10 yaşındaki kızımın gözünde allerjik reaksiyon var. Doktoru koyu olmayan, açık renk camları olan gri mavi tonlarında güneş gözlüğü tavsiye etti. Bu durumda polarize cam tercih edilmememli mi? Teşekkürler.

  • Polarize camların güneşin etkilerini azaltması söz konusu değildir. Polarize camlar yalnızca güneş yansımalarını engeller. Kızınıza gerekli olan orta koyulukta (K3) UV koruması olan bir güneş gözlüğüdür. Bu camlar aynı zamanda polarize de olabilir.

 3. bilgilendirdiğiniz için tşk ederiz.size bir sorum olacak bi kaç yerde karşıma çıkan greyder marka gözlükler var ama internette pek bulamadım fiyatlarıda hiç ucuz sayılmaz kalitesi nasıldır sizce alınabilecek bir markamı şimdiden tşklerr

  • Merhaba,

   Maalesef tedarik ağımız arasında Greyder markası bulunmamaktadır. Bu yüzden konu hakkında bilgi veremeyeceğiz.

 4. iyi günler migren rahatsızlığımdan dolayı fazla ışık rahatsız ediyor ve baş ağrısı yapıyor migreni tetikliyor nasıl bir cam tavsiye edersiniz

  • Merhaba,
   Migreni tetikleyen en önemli etken astigmattır. Bu yüzden önce iyi bir muayene olup, ardından anti-refle kaplamalı bir cam kullanmanızı tavsiye ederiz. Cam olarak Shamir Rimless çok iyi bir tercih olacaktır.

 5. Merhaba,

  ilk defa güneş gözlüğü aldım. Gözlükçü ısrarla mineral cam önerdi. çok daha sağlıklıymış. Sağlık açısından polarize camdan iyidir dedi. ne önerirsiniz polarize ile değiştirmeli miyim?

  şimdiden Tşk.

  • Merhaba,
   Mineral camlarda en büyük handikaplardan biri ağır olması, diğeri de darbe geldiği zaman kırılıp göze zarar verme ihtimali olmasıdır. Ancak elde edeceğiniz görüş piyasadaki ucuz camlara göre daha doğal olabilir. Sağlık açısından sizi ilgilendiren tek bir ölçü var o da satın aldığınız gözlüğün camlarında %100 UV koruması olmasıdır. Zaten gözlükçüden alıyorsanız TSE belgelidir ve tümünde UV koruma mevcuttur.

   Kavramları karıştırmamak gerekir. Polarize kavramı yalnızca bir filtredir ki bu fotoğrafçılıkta da kullanılır, yerden belli bir açının altından gelen yansımaları engeller. Bunun göz sağlığıyla bir ilgisi yoktur. Mineral bir cam aynı zamanda polarize filtreli de olabilir.

   Güneş gözlüğü seçerken yüzünüzde az hissedilen, görüş kalitesinden memnun kalacağınız ürünü satın almaya dikkat edin.

   Sağlıkla kalın.

 6. selam ben yaklaşık 400 milyona optikçiden rayban rb 4180 bir gözlük aldım filitere varmıdır bu modellerde saygılar

  • Merhaba, tarafımızdan satılmayan ve görmediğimiz bir ürün için yorum yapmamız yanlış olur.

 7. Merhaba optikciden bugun Q.marines marka etiket fiyati 324tl olan bir gozlugu 149tlye aldim, bu marka gozluklerin cam kaliteleri ve uv korumasi nasildir? Simdiden tesekkurler

  • Qmarines iyi bir gözlük markasıdır. UV koruma camlarında mevcuttur

  • Maalesef sonradan uygulama yapılmamaktadır. Ancak numarali polarize cam ürettirebiliriz.

 8. wayfarer rayban çakma bir güneş gözlüğü satın aldım. çakma diyorum çünkü çok ucuz fiyatta ve çakma olduğu yandaki nokta gibi şeyinin olmamasından anlaşılıyor. ama bu gözlük bana çok yakışıyor, gerçeğini alacak bütcem yok. Çakma gözlükler zararlı diyorlar. doğrudur, ama bunu illaki kullanmak istiyorum. sizden istediğim bunu ne süre kullanmalıyım? hergün 30 dakikayı geçmemek şartıyla kullanmam zararlı olurmu ?

  • Sahte güneş gözlüğü camları gözlerinizde kalıcı hasar bırakabilir. Göz sağlığınız için kullanmamanızı öneririz.

 9. merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler,
  ben güneşli havada gözlerimi açamıyorum sürekli kısık gözle geziyorum ve akşamları da başım ağrıyor güneşten olduğunu düşünüyorum(doktora gittim migren ya da sinüzit yok dendi) optelli marka polarize bir gözlük aldım yansımalar çok rahatsız ediyordu bu açıdan çok iyi ama uv koruması % kaçtır acaba yani sağlık açısından soruyorum (op2021) . Gözlerimden rahatsızım zaten bir de ilerde ciddi bir sorun yaşamak istemiyorum. şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  • Optelli markası uygun fiyatlı güneş gözlüğü grubuna girmektedir. Ancak uygun fiyatına rağmen UV koruması %100′dür. Gözlerinize zarar vermez, ancak daha konforlu görüş sağlayabileceğiniz daha iyi gözlükler mevcut.

 10. gözlük camı ve diğer camlar arasındaki farklar nelerdir?
  birde camın yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  • Makalede farkları yazmıştık. Polarize camların özellikleri belirgin şekilde belirtildi.

 11. Gece gozume vuran ısıklar asırı derecede gozlerımı alıyor ve ısıgın kaynagına ,geldıgı yone bakamıyorum. Baktıgımda ısıgı net olarak degıl; bır alev kumesı gıbı goruyorum. Doktor goz bebeklerımın cok hassas oldugunu soyledı. Arac kullanırken de aynı rahatsızlıgı yasıyorum.Kullandıgımız sıyah gunes gozluklerını gece arac kullanırken kullanmamızın bır faydası olur mu.Surus esnasında tehlıke olusturur mu? Saygılar…

  • Bunu yapmanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Potansiyel kaza ihtimalini artırırsınız. Göz muayenesi sonunda göz bozukluğu varsa gözlük kullanmanız bu sorunu büyük ölçüde azaltacaktır. Dilerseniz numaralı antifar cam da kullanabilirsiniz.

 12. Merhaba.
  Rayban 3460 değiştirilebilir camlı gözlük hediye aldım, bu gözlüğün kullanışlı olup olmadığını yada bu camları hangi şartlara göre değiştireceğim konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler

  • Camlarınızın ortak özelliği olan uv filtre tamamında mevcut. Dolayısıyla istediğiniz zaman istediğiniz cami tadabilirsiniz. Ancak uygun olan güneşli havalarda köyü camları tercih etmektir. Elbette bu bir kural değil.

 13. Merhaba;

  Birkaç sene önce rb3183 polarized 004/9a gözlük almıştım fakat camın üzerindeki ince jeletinli tabaka kavlamaya başladı bu durumda ne yapabilirim.

  • Camlarınızın çiziğe karşı olan kaplaması sıcaklıkla, ter ya da tere bağlı asit temasında çıkabilir. Bu durumda camları orjinal yedek parçasıyla yenilemek tek çözümdür. gozlukyedekparca.com sitesinden talepte bulunarak fiyatını öğrenebilirsiniz.

   • Yeni bir polorize cam aldığım zaman aynı problemle karşılaşırmıyım.

    Birde orjinal çerçeve için kahverengi cam sipariş edersem uyumlu olurmu.

  • Eğer size garanti belgesiyle ürünü teslim ettilerse zaten Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerdir, dolayısıyla UV koruması da vardır.

 14. polarize bir police gözlük beğendim fakat 450 tl fiyati var ama aynı gözlüğün polarize olmayanı 300 tl şunu merak ediyorum polarize olmayan bir gözlüğe neden 300 tl vereyim yani polarize değilse sadece markaya mı para veriyorum sizce mantıklı mı 300 tl verilir mi cevap yazarsanız sevinirim . Teşekkürler

  • Camlarınız polarize filtreli olursa ne gibi avantajları olduğunu zaten yazımızda belirttik. Polarize filtreli olup olmaması tamamen sizin tercihinize kalmış.

 15. Merhabalar, bugün Esprit marka gözlük aldım,tanınmış bir optikten. Üzerinde uv-protection yazıyordu ama sizce bu markanın koruması ne derece iyidir? Cam rengi mor ile lacivert arası

  • UV koruma cam rengi ve koyuluğu ile değil, malzemenin özelliği ile ilgilidir. Şeffaf optik gözlük camlarında da UV filtre bulunabiliyor. Bunu ancak TSE garanti belgesinden öğrenebilirsiniz. TSE onaylıysa aynı zamanda UV filtresi de var demektir.

 16. bir guneş gozluğu aldım polorize fakat bana doktor uv filitre olmalı mutlaka dedi aldıgım gozluğun uv olduğunu nasıl test ederim ?
  saygılarımla
  sinan sipahi

 17. Ferrucci 5385C3 Unisex Polarize Güneş Gözlüğünün camı nasıldır? Dışardan gözümüz gözükür mü?

  • Maalesef Ferucci marka güneş gözlüklerini satmıyoruz Hatice hanım, ancak TSE belgesi Sağlık Bakanlığı onaylı ise UV filtresi mevcuttur.

 18. merhaba , osse ve aston martin marka gözlüklerde kararsız kaldım birisinde cam malzemesi mineral fakat filtresi polarize değil diğerinde de tam tersi cam malzemesi mineral değil filtresi polarize ,hangi gözlüğü tercih etmeliyim ve bu iki marka arasında hangisi daha kalitelidir yardımcı olursanız sevinirim ..teşekkürler şimdiden

 19. Merhaba Exess marka bir gözlük beğendim.Cam organik,Ekartman 58 ve %100UV korumalıdır yazıyor.Alınabilir mi sizce?

 20. Essilor marka numaralı Güneş gözlüğü camında hem polarize hem uv filtresi bir arada olabiLir mi yoksa polarize cam sahibi olmak için mutllaka uv ile arasında tercih mi yapmak gereklidir bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler.

  • Merhaba,
   Polarize filtre, UV filtre ile aynı değildir. Bugün optik mağazalarından alacağınız tüm güneş gözlükleri UV korumalıdır. Bu durum Essilor marka gözlükler için de geçerlidir.

Yanıtla