1900’lü yılların ilk çeyreğine kadar astigmatizm bilinmeyen bir kavramdı. Yani merceklerle giderilen en son bulunan göz kusuru astigmatizmdir.

Astigmat göze giren ışığın tek bir odakta toplanamaması nedeniyle görüntünün tüm mesafelerde bulandığı bir görüş durumudur. Tipik olarak astigmat, gözün ön kısmının, korneanın yuvarlak bir yüzeye sahip olmaması dolayısıyla ışığın gözün arka kısmında retinada doğru şekilde odaklanmasına izin vermemesiyle oluşur.

astigmatlı gözün görüşü

Astigmatlığı kontakt lensle ya da gözlükle düzeltilmeyen kişiler genellikle bulanık ve çarpık görürler. Bu kişide bağ ağrısı, yorgunluk ve gözde gerginlik olur. Genellikle kalıtsal bir göz bozukluğudur. Aile fertlerinde benzer numaralarda bozukluklar görülmesi son derece doğaldır.

astigmatlı gözün şeması

Astigmat göz muayenesi sırasında tespit edilebilir, ve uygun kontakt lens ve gözlükle tedavi edilebilir. Astigmalı gözler, silindirik camlarla ya da torik lenslerle düzeltilebilir.

Astigmat gözde 2 adet odak bulunur. Gözümüz retina üzerine 2 ayrı görüntü verir. 2 odak noktası olan silindirik bir camla görüntü yeniden retina üzerine düşürülerek net görüntü elde edilir. Bir astigmat gözün görüşü aşağıdaki gibidir.

astigmatizm yazı

Astigmat camların uygulaması kademeli olabilir. Örnek olarak -3,5 numara astigmatı olan bir hasta toplamda 5 viziteden sonra gerçek numarasını kullanabilir. İlk gözlüğü -0,75 astigmatlı olarak başlar ve her vizitede 0.75 artırılarak, son viziteye kadar -3,50’a kadar yükseltilir. Hastaya ilk seferden -3,50 numara astigmat uygulanırsa, hasta gözlüğü takamayacak kadar rahatsız olur. Bu sebepten kademeli olarak astigmat giderilmelidir.

Tedavi süresince ilk günlerde baş ağrısı, iç bulantısı, denge bozuklukları nadiren de olsa yaşanabilmektedir. Astigmat camlarda numara arttıkça odaklamanın da önemi artmaktadır. Uzman gözlükçüleri tercih etmenizi öneririz. Mağazamızdaki sıfır hata %100 müşteri memnuniyeti prensibimizden faydalanabilirsiniz.

 

Peki ben de bir astigmat olabilir miyim?

Aşağıdaki teste 50 cm mesafeden bakın.

-Eğer tüm çubukları aynı koyulukta ve netlikte görüyorsanız gözünüzde 0,75 ten fazla astigmat yok demektir.
-Eğer bazı açılardaki çubuklar size daha koyu geliyorsa, gözünüzde 0,75’ten fazla astigmat olabilir demektir. Böyle bir durumda göz doktorunuzu ziyaret etmenizi öneririz.

cadran de parent

 

 

Astigmat gözün videolu anlatımı